Logopedkontakt

Då stamning är en talflytsstörning som vanligtvis visar sig vid tidig ålder och i vissa fall kan påverka talet hela livet, är tidiga förebyggande insatser viktiga. Stamning behandlas av logoped som arbetar vid sjukhus eller privat logopedmottagning. Det är aldrig för tidigt att ta kontakt med logoped.

Här följer en lista med namn på logopeder som själva har uppgett till oss att arbeta med just stamning. Längre ner hittar du även andra som arbetar med just stamning. Om ditt namn inte finns med eller om någon uppgift inte längre stämmer, vg kontakta kansliet.


Mari Almqvist,
Länssjukhuset Kalmar,
0480-815 87

Lisa Bengtsson, Leg. Logoped
Sahlgrenska Universitetssjukhuset Göteborg
031-342 25 39 

Julia Berglund, Leg. Logoped
Logopedimottagningen, Nyköpings lasarett
0155-24 72 63
julia.berglund@regionsormland.se
Även Lidcombe och Palin Parent-Child Interaction (PCI) 

Lotta Browall, Leg. Logoped
Lund
lotta.browall@skane.se

Mia Bäcklin, leg logoped
Specialistmottagningen för stamning
Talkliniken Danderyds sjukhus, Stockholm
08-123 584 26
mia.backlin@sll.se
Även Lidcombe och Palin Parent-Child Interaction (PCI)

Elin Cedergren, Leg logoped
Logopedmottagningen
Lasarettet Trelleborg
0410-552 10
Även Lidcombe och Palin Parent-Child Interaction (PCI) 

Karin Dahlin
Logopedmottagningen,
Centrallasarettet Västerås
021-17 44 00
även Lidcombe och Palin Parent-Child Interaction (PCI)

Anders Edlund, Leg logoped
Logopedbyrån Dynamica, Vårby Gård
070-461 15 69
anders.edlund@logopedbyran.se
http://www.logopedbyran.se
Även Palin Parent-Child Interaction (PCI)

Josefin Enfält
Norrlands universitetssjukhus Umeå
090-785 14 55
även Lidcombe

Agneta Englund
logopedmottagning Karlstad
054-61 59 91 /054-61 53 38
agneta.englund@liv.se
även Lidcombe

Beatrice Engström, leg logoped
Logopedmottagning Jakobsberg
Specialistmottagning för stamning
Logopedkliniken Danderyds sjukhus, Stockholm
08-123 563 00 (sekreterare)
beatrice.engstrom@sll.se
Även Lidcombe och Palin Parent-Child Interaction (PCI)  

Stefan Eriksson, leg logoped
Stockholms Stamningscenter
Blekingegatan 5
118 56 Stockholm
076 – 229 26 77
stefan@stamningscenter.se
http://www.stamningscenter.se
Även Lidcombe och Palin Parent-Child Interaction (PCI)

Lovisa Femrell, leg logoped, specialist tal/stamning
Specialistmottagning för stamning
Talkliniken Danderyds sjukhus, Stockholm
08-123 583 50
Lovisa.femrell@sll.se
Även Lidcombe och Palin Parent-Child Interaction (PCI)

Helena Forne-Wästlund
Verksamhetschef & leg. logoped
Specialist allmänlogopedi och stamning 
Wästlunds logopedmottagning vid Slussenkliniken
Capio vårdcentral Slussen, Götgatan 14, 118 46 Stockholm
070-339 65 08
helena.wastlund@hotmail.com
http://www.prosodi.se

Jerker Franzén, leg logoped
Specialistmottagning för stamning
Talkliniken Danderyds sjukhus, Stockholm
070-089 11 56
jerker.franzen@sll.se
Även Lidcombe och Palin Parent-Child Interaction (PCI)

Monika Freiling
Logopedpraktik Nacka
Knut Stangenbergsväg 74
131 47 Nacka
08-716 49 88 / 070-22 03 459
även Lidcombe

Pernilla Friberg
Barnlogopedmottagningen (0-18)
Ljungby lasarett
0372-584253

Siri De Geer, leg logoped
Skaraborgs sjukhus
Skövde
0500-43 16 00
siri.de.geer@vgregion.se

Cecilia Gembäck, Leg. Logoped
Logopedmottagningen Rosenlund
Tideliusgatan 12, 5 tr
118 95 Stockholm
08-123 367 50 (reception)
cecilia.gemback@sll.se
även Lidcombe och Palin Parent-Child Interaction (PCI)

Maria Gustavsson
Logopedverksamheten Gävleborg
Gävle sjukhus
801 87 Gävle 
026-15 50 81
maria.gustafsson@lg.se
även Lidcombe och Palin Parent-Child Interaction (PCI)

Marie Hallberg
Länssjukhuset Ryhov,
036-32 17 36 / 036-32 17 40 
även Lidcombe

Cecilia Halvarsson
legitimerad logoped
Mora kommun, Elevhälsoenheten
0250-266 47
cecilia.halvarsson1@mora.se
även Lidcombe

Nea Hedefalk
Logopedmottagningen Falu Lasarett
791 82 Falun
nea.hedefalk@ltdalarna.se

Julia Heidbrink, Leg logoped
Logopedmottagningen
Skaraborgs sjukhus
541 85 Skövde
0500-43 16 72

Martina Hejdedal, Leg. Logoped
Logopedmottagningen Rosenlund
Besöksadress: Tideliusgatan 12, 5 tr
Postadress: Gullmarsplan 17, 121 40 Johanneshov
08-123 367 00 (reception)
martina.hejdedal@sll.se
även Lidcombe, Palin Parent-Child Interaction (PCI) och RESTART- DCM 

Katarina Hempel, Leg. logoped och KBT terapeut, 
Konsensus Logopedi & KBT
Fågelbacksgatan 11A217 44 Malmö
040-260006
http://www.konsensus.info.

Linda Holmqvist
Skellefteå lasarett, 
0910-77 14 48

Madeleine Holmqvist, Leg logoped 
Logopedverksamheten Gävleborg
Gävle sjukhus
801 87 Gävle 
026-15 53 50
även Lidcombe och Palin Parent-Child Interaction (PCI)

Leg Logoped Mona Hultkrantz
Stockholms Logopedmottagning
Karlavägen 60, 4 tr
114 49  Stockholm
08-522 35 522 
mona@logopedmottagningen.se
även Lidcombe och Palin Parent-Child Interaction (PCI)
samt gruppbehandling för vuxna

Åsa Johansson
Piteå Älvdals sjukhus, 
0911-753 83

Tove Johannisson
Sahlgrenska akademin, Göteborg, 
031-786 68 86
tove.johannisson@vgregion.se

Marlene Jonsson, leg logoped
Specialistmottagningen för stamning
Talkliniken Danderyds sjukhus, Stockholm
08-123 558 33
marlene.jonsson@sll.se
Även Lidcombe och Palin Parent-Child Interaction (PCI)

Annika Karlsson
Länssjukhuset Kalmar
0480-815 87

Hanna Kihlberg, leg. logoped
Fristående praktik i Göteborg
http://www.logopedhanna.se
info@logopedhanna.se
0739-188720
Även med inslag av yoga. 

Kicki Lange
Sunderby sjukhus, Luleå 
0920-28 38 22
Christina.lange@nll.se 
även Lidcombe och Palin Parent-Child Interaction (PCI)

Lennart Larsson
Logopedmottagningen
Falu lasarett
023-49 24 76
lennart.larsson@ltdalarna.se

Andreas Lind
Logopedmottagningen ing 79 
Akademiska sjukhuset
Uppsala 
018-611 53 20
Även Lidcombe

Anders Lundberg, Psykolog
Öron-, Näs- och Halsmottagning
Sahlgrenska universitetssjukhuset
Mölndal
031-3431259
anders.lundberg@vgregion.se

Sofie Lundgren, leg. logoped
Logopedmottagning Stadshagen, Stockholm
S:t Göransgatan 126 tr 10
08-123 367 00 (reception)
sofie.lundgren@sll.se
Även Lidcombe och Palin Parent-Child Interaction (PCI)

Arvid Lundkvist, leg logoped
Stockholms Stamningscenter
Blekingegatan 5
118 56 Stockholm
070-479 95 66
arvid@stamningscenter.se
http://www.stamningscenter.se
Även Lidcombe Palin Parent-Child Interaction (PCI)

Margareta Lundskog, 
Leg. logoped, leg. psykoterapeut (KBT) 
Lund
margaretalundskog@hotmail.com

Cecilia Lundström
Logopedmottagningen 
Helsingborgs lasarett
251 87 Helsingborg
042-406 18 22

Linda Minkkinen 
Leg logoped
Logopedmottagningen
Skaraborgs sjukhus
541 85 Skövde
0500-47 86 30

Karin Nordström
leg. logoped
Logopedbyrån Dynamica Hägersten
076-519 46 46
karin.nordstrom@logopedbyran.se
http://www.logopedbyran.se
info@logopedbyran.se

Maria Ottestig
Sunderby sjukhus, 
0920-28 38 28

Sandra Pagoldh, Logoped ÖNH 
Södra Älvsborgs sjukhus, Borås
033-616 18 42
sandra.pagoldh@vgregion.se 

Kristina Pettersson, leg logoped
Länslogopedi Dalarna, Mora Logopedmottagning
Kristina.b.pettersson@ltdalarna.se
Palin PCI, steg 1-utbildad i KBT 

Maria Pihl, leg logoped och verksamhetsansvarig
RÖSTFABRIKEN – din privata logopedmottagning i Jonsereds fabriker
William Gibsons väg 1 b
433 76 Jonsered
0731-588054
info@rostfabriken.se

Lexikon konsult
Chris Ramberg, leg logoped
Byvädersgatan 12 lgh 1002
418 39  Göteborg
0705-841471
chris-ramberg@spray.se

Navid Rezai, leg logoped
Stockholms Stamningscenter
Blekingegatan 5
118 56 Stockholm
070-230 97 32
navid@stamningscenter.se
http://www.stamningscenter.se
Även Palin Parent-Child Interaction (PCI)

Tina Rudberg, leg logoped
Stockholms Stamningscenter
Blekingegatan 5
118 56 Stockholm
070-736 90 21
tina@stamningscenter.se
http://www.stamningscenter.se 
Även Palin Parent-Child Interaction (PCI)  

Åsa Rundström
Logopedmottagningen, Falu lasarett
023-490588 
asa.rundstrom@ltdalarna.se
även Lidcombe och Palin Parent-Child Interaction (PCI)

Röstkonsulten AB Mottagning i Nacka, Tyresö, Nynäshamn, Haninge, Jordbro
08-448 52 20
info@roestkonsulten.com   
http://www.roestkonsulten.com
Logopeder med Lidcombe, Palin Parent-Child Interaction (PCI), samt Demands and Capacities Method (DCM)

Ineke Samson, specialistlogoped (Tal: stamning)
Specialistmottagning för stamning
Talkliniken Danderyds sjukhus, Stockholm
070-002 15 61
ineke.samson@sll.se
Även Lidcombe och Palin Parent-Child Interaction (PCI)

Sara Sedén
Logopedmottagningen
Centrallasarettet Västerås
021-17 44 00, 
även Lidcombe

Catarina Sjöberg Leg logoped 
Logopedmottagningen Region Halland/Halmstad 
035-13 10 00
catarina.sjoberg@regionhalland.se
Även Lidcombe och Demands and Capacities Method (DCM) samt
Palin 7-14 år , Primary school childen, Palin 14-18 år, Seconday school children 

Eva Sjödin, leg. logoped
Logopedmottagningen, Örnsköldsvik
0660-892 07
logopedmottagningen.ornskoldsvik@rvn.se

Anette Staberg, leg. logoped
Stockholm
08-669 12 34
anette.staberg@comhem.se

Ann Stålhammar
Logopedmottagningen Stureplan
Riddargatan 1
Stockholm
Även Palin Parent-Child Interaction (PCI)

Jenny Sundell, leg logoped
Talkliniken Jakobsbergs sjukhus, Stockholm
08-123 590 11
jenny.sundell@sll.se
Även Lidcombe och Palin Parent-Child Interaction (PCI)

Pia Svanberg, leg. logoped
Pias tal och vokal
Hedgatan 5 B
231 70 Anderslöv
info@piastalovokal.se
070-9195585

Linda Tuvås
Odenplans Logopedmottagning
Läkarhuset Odenplan, plan 6
Odengatan 69
113 22 Stockholm
073-560 30 77
linda.tuvas@ptj.se
Även Palin Parent-Child Interaction (PCI)

Sanna Wennerfeldt
Röst- och talvårdsenheten
Universitetssjukhuset
701 85 Örebro
019-602 14 63

Ann-Sofie Viberg André , leg. logoped 
Logopedmottagningen Karlskrona 
0455-73 52 36 
ann-sofie.viberg_andre@ltblekinge.se
Även Lidcombe och Palin Parent-Child Interaction (PCI)

Sabina Winter
leg. logoped (Lidcombe och PCI)
Logopedbyrån Dynamica
Hagbyvägen 3
169 30 Solna
0738-56 70 08
sabina.winter@logopedbyran.se
http://www.logopedbyran.se

Charlotta Wising
Logopedmottagningen 
Alingsås lasarett
0322-22 64 91
även Lidcombe

Cecilia Wistrand
leg. logoped
Logopedmottagningen/Öronenheten,
Landskrona Lasarett
Box 514
261 24 LANDSKRONA
0418-45 42 87
cecilia.m.wistrand@skane.se 

Linda Öhlin
leg. logoped
Logopedbyrån Dynamica, Haninge
0734-141524
linda.ohlin@logopedbyran.se
http://www.logopedbyran.se
Även Palin Parent-Child Interaction (PCI)


Yvonne Lebenberg
Röst Tal Identitet
Sommarvindsvägen 12
133 32 Stockholm
Studio/Mottagning: Maria Trappgränd 1C
Stockholm
070-717 56 21
info@lebenberg.com 
http://www.lebenberg.com


Taltjänst är en service för personer med funktionsnedsättningar som rör röst, tal och språk. Taltjänst finns inte i alla landsting, men på www.taltjanst.se finns länkar till de landsting som erbjuder servicen.

Stamningsförbundet varken förespråkar eller motsäger sig någon behandlingsmetod.